Co warto wiedzieć na temat stroju strażackiego?
Profesjonalni strażacy każdego dnia narażają zarówno swoje zdrowie, jak i życie w czasie trwania akcji ratowniczo-gaśniczych. W związku z tym muszą oni być wyposażenie w odpowiedni strój. Ubranie strażackie to złożony komplet, który ma za zadanie chronić naszych bohaterów. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jakie buty zakładają strażacy?
W skład odzieży dla straży wchodzą oczywiście odpowiednie buty. Każda strażak ma do dyspozycji dwie pary specjalnego obuwia. Jedna z nich produkowana jest z gumy, a druga ze skóry. Czym różnią się te buty od takich, które używamy na co dzień? Skórzane obuwie ma w podeszwie odpowiednio grubą metalową wkładkę, dzięki której stopa strażaka jest zabezpieczone przed potencjalnym przekłuciem, co jak wszyscy doskonale wiemy, w czasie brawurowych akcji ratunkowych jest bardzo prawdopodobne. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w butach tego typu są również zaimplementowane specjalne noski, czyli nic innego jak metalowe kapy odpowiedzialne za zabezpieczenie palców przed uderzeniem. Z kolei buty gumowe to tak zwane obuwie dielektryczne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że dzięki nim strażak jest w stanie wejść w obszar, gdzie możliwe jest przebicie elektryczne. Ten element specjalnego ubrania strażaka jest dokładnie sprawdzona każdego roku, a także poddawany odpowiednim testom dielektrycznym.
Najważniejsze elementy umundurowania strażaka
Specjalne ubranie, w którym strażak wyjeżdża do niemalże wszystkich akcji ratowniczo-gaśniczych to tak zwany Nomex. W skład tego stroju wchodzą spodnie oraz kurtka, która zbudowana jest z wielu warstw, takich jak tkanina zewnętrzna oraz wodoszczelna, a także konieczna niepalna membrana ochronna. Innym typem stroju jest tak zwane ubranie żaroochronne. Jest ono wykorzystywane wtedy, kiedy strażacy mają do czynienia na przykład z pożarami we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, czyli tam, gdzie występują niezwykle wysokie temperatury. Ostatnim strojem, jaki strażacy mają do dyspozycji, jest ubranie gazoszczelne. Używane jest zawsze wtedy, kiedy muszą oni interweniować za sprawą wycieku nieznanej substancji chemicznej, która może być groźna dla zdrowia.
Co jeszcze wchodzi w skład odzieży dla straży?
Niezwykle istotnym elementem sprzętu strażackiego są oczywiście rękawice. Chwytliwość w tym zawodzie jest niezwykle istotna i bez względu na to, czy panuje temperatura dodatnia, czy ujemna, zawsze musi stać na bardzo wysokim poziomie. Strażak powinien być zdolny zarówno do obsługiwania sporych nożyc do cięcia samochodowych karoserii, jak i niedużych sprzętów kontrolno-pomiarowych, właśnie w tych rękawicach, dlatego muszą ona być zarazem bardzo trwałe oraz wygodne.
Nie mniej ważną częścią wyposażenia strażaka jest niepalna kominiarka oraz hełm. Ta pierwsza zakładana jest oczywiście na głowę i jest odpowiedzialna za ochronę szyi, karku, policzka oraz brody. W przypadku, gdy strażak musi założyć sprzęt ochronny oddechowej, pod kominiarkę należy ubrać maskę. Z kolei hełm strażacki to swoistego rodzaju zwieńczenie całego ubrania ochronnego. Element ten wyposażony jest w dodatkową przyłbicę, która odpowiedzialna jest za ochronę strażaka przed wszelkiego rodzaju odpryskami, które pojawiają się w czasie cięcia konstrukcji żelbetowych lub też elementów metalowych. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że wyróżniamy także przyłbice, które chronią oczy przed bardzo ostrym światłem lub też promieniowaniem świetlnym. Z tyłu hełmu znajduje się kołnierz, którego zadaniem jest ochrona karku strażaka przed wysokimi temperaturami.
Domyślam się, że strój strażacki nie należy do najtańszych i rożni się w zależności od akcji.