Bezpośrednie niebezpieczeństwo: Usuń sople lodu i śnieg z dachu.
Sople lodu i śnieg na dachu mogą szybko stać się zagrożeniem. Dlatego należy je szybko usunąć.
Zima w kraju trwa i niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Dotyczy to również sopli i śniegu na dachach. Zwłaszcza piesi muszą więc być w tej chwili ostrożni.
Sople i śnieg zimą: ważne zasady dla wynajmujących i najemców
Spacer po białych ulicach i krajobrazach jest dla wielu częścią zimy . Miło jest patrzeć na duże masy śniegu na dachach i wiszące sople, ale trzeba je jeszcze usunąć. Ale kto jest za to odpowiedzialny?
Mieszkańcy i właściciele domów muszą przestrzegać pewnych zasad, gdy temperatury są niskie. Zarówno najemcy, jak i wynajmujący mają pewne obowiązki w przypadku opadów śniegu i ujemnych temperatur. Dotyczy to nie tylko chodników, ale także dachów.
Sople lodu i lawiny śnieżne mogą zranić przechodniów, a także uszkodzić samochody. Dlatego straże pożarne i miasta wskazują, że należy je zlikwidować. Odpowiedzialni mogą być zarówno najemcy, jak i właściciele. Zależy to od rodzaju zakwaterowania.
Usuwanie śniegu i sopli z budynków. Wystawienie straży pożarnej może być kosztowne.
Nawisy śnieżne i sople lodu na budynkach, zwłaszcza na rynnach, mają być usuwane przez właścicieli budynków lub posiadaczy faktycznej władzy lub mienia, jeśli osoby lub mienie może być w rezultacie zagrożone, mówi rozporządzenie władz miejskich.
Przeprowadzka jest więc początkowo zadaniem wynajmującego lub właściciela nieruchomości. Mimo to straż pożarna musiała w wielu miejscach interweniować i uwolnić z dachów niebezpieczne sople i masy śniegu.
Jednak straż pożarna powinna zostać wysłana tylko jeśli właściciel budynku nie może wdrożyć tych środków. A to może być kosztowne dla właścicieli domów. Według miasta taka pomoc powinna być odpłatna.
Uwalnianie sopli i śniegu z dachów – kiedy odpowiedzialni są najemcy?
Ale nawet jeśli zignorujesz możliwe niebezpieczeństwa, może to kosztować sporo pieniędzy. Kierowca samochodu, którego samochód został uderzony przez sopel lodu i uszkodzony, musiał zapłacić odszkodowanie, ponieważ nie zostały podjęte żadne środki ostrożności.
Środki ostrożności obejmują odgrodzenie obszarów dotkniętych problemem. Dodatkowo można przymocować płotki przeciwśniegowe i ustawić znaki. Należy to zrobić, gdy tylko sople lodu i śnieg na dachach wystają na chodnik lub parking.
W szczególnych przypadkach najemcy muszą jednak również podjąć takie środki ostrożności, oprócz obowiązku oczyszczenia balkonu i okien ze śniegu i lodu. Tak jest na przykład, jeśli wynajmowałeś dom jedno- lub dwurodzinny.
Na temat zasad bezpieczeństwa w budownictwie pisze także strona Fundament.pl