Taśma odporna na ogień
Tkanina ognioodporna jak nazwa wskazuje, służy do kontaktu z ogniem, bo ogień jej nic zrobić nie może. Otóż taka to tkanina może w każdej chwili podczas pożaru zabezpieczać miejsca wyeksponowane na kontakt z płomieniami i wysoką temperaturą. Materiały ognioodporne mogą być zrobione z włókien szklanych. Włókna powstałe z piasku kwarcowego można dodatkowo pokryć innym materiałem zabezpieczającym dodatkowo lub tylko zdobiącym powierzchnie. Takim specyfikiem może być teflon, silikon lub neopren. Neopren jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Przez niezbyt długi czas, wystawiony na działanie płomieni lub choćby rozgrzanego powietrza, jest w stanie wytrzymać żar sięgający do 200 stopni Celsjusza. Jest wytrzymały i skutecznie opiera się korozji. Wyśmienicie daje sobie radę ze słabymi kwasami, zasadami i olejami. Nie trzeba się też martwić o oddziaływanie atmosferycznych warunków. Klimat mamy niezbyt uciążliwy, ale dość dynamiczna aura potrafi wystawiać na próbę każdy materiał.
Gdzie stosuje się tak wytrzymałe materiały?
Do izolowania rur z czynnikiem grzewczym. Nawet jeśli jest to przegrzana para wodna o temperaturze kilkuset stopni, materiał ochroni przed zgubnymi skutkami kontaktu z tak rozgrzaną powierzchnią. Dobrze sprawdza się jako materiał na przemysłowe ekrany przeciwpożarowe. Co jeszcze? Jeszcze koce gaśnicze.
Powlekając matę z włókien szklanych poliuretanem, otrzymamy materiał nieprzepuszczalny dla wody i gazów. Wytrzymuje temperaturę do 550 stopni Celsjusza.
Tkanina ognioodporna zawierająca włókno szklane i pokryta silikonem może przetrwać w temperaturach sięgających sześciuset, a może nawet siedmiuset stopni. I jest odporna na większość chemikaliów.